Atomic Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
Racing March 18-19 Lucas Oil Late Models, OVSCA

Racing March 18-19 Lucas Oil Late Models, OVSCA

Atomic Hosts, March 18, Lucas Oil Late Models Buckeye Spring 50, then March 19, OVSCA Sprints

World of Outlaws Sprints, May 28

World of Outlaws Sprints, May 28

Atomic Speedway host the World of Outlaw Sprints, Saturday, May 28th.

World of Outlaws Sprints, May 28

World of Outlaws Sprints, May 28

Atomic Speedway, Saturday, May 28th, World Of Outlaws

5/14/2022 - Atomic Speedway

5/14/2022 - Atomic Speedway

Chillicothe, OH

17 entries

Ohio Heating 410 Sprints


A Feature 1 (25 Laps): 1. 22-Cole Duncan[5]; 2. 4S-Danny Smith[6]; 3. 22B-Ryan Broughton[4]; 4. 00H-Hunter Lynch[14]; 5. 8D-Josh Davis[11]; 6. 17-Reece Saldana[2]; 7. 84-Cale Stinson[8]; 8. 59-Bryan Knuckles[13]; 9. 7A-David Dickson[15]; 10. 4-Chris Smalley[17]; 11. 5-Ben Webb[10]; 12. 99M-Ryan Myers[1]; 13. 11C-Kory Crabtree[7]; 14. 08-Brandon Conkel[9]; 15. 99-Skylar Gee[3]; 16. (DNS) 83X-Nate Reeser; 17. (DNS) A79-Brandon Wimmer

Heat 1 (8 Laps): 1. 22-Cole Duncan[1]; 2. 99-Skylar Gee[2]; 3. 4S-Danny Smith[4]; 4. 11C-Kory Crabtree[3]; 5. 08-Brandon Conkel[6]; 6. 8D-Josh Davis[7]; 7. 59-Bryan Knuckles[5]; 8. 7A-David Dickson[8]; 9. 4-Chris Smalley[9]

Heat 2 (8 Laps): 1. 22B-Ryan Broughton[1]; 2. 84-Cale Stinson[3]; 3. 99M-Ryan Myers[4]; 4. 17-Reece Saldana[7]; 5. 5-Ben Webb[8]; 6. A79-Brandon Wimmer[2]; 7. 00H-Hunter Lynch[6]; 8. 83X-Nate Reeser[5]

Qualifying 1: 1. 22-Cole Duncan, 00:11.429[15]; 2. 22B-Ryan Broughton, 00:11.688[3]; 3. 99-Skylar Gee, 00:11.725[13]; 4. A79-Brandon Wimmer, 00:11.727[12]; 5. 11C-Kory Crabtree, 00:11.831[6]; 6. 84-Cale Stinson, 00:11.858[11]; 7. 4S-Danny Smith, 00:11.878[4]; 8. 99M-Ryan Myers, 00:11.905[1]; 9. 59-Bryan Knuckles, 00:12.001[10]; 10. 83X-Nate Reeser, 00:12.021[5]; 11. 08-Brandon Conkel, 00:12.155[2]; 12. 00H-Hunter Lynch, 00:12.232[7]; 13. 8D-Josh Davis, 00:12.275[14]; 14. 17-Reece Saldana, 00:12.676[8]; 15. 7A-David Dickson, 00:12.738[9]; 16. 5-Ben Webb, 00:13.062[17]; 17. 4-Chris Smalley, 00:13.281[16]

20 entries

Kryptonite RaceCars Modifieds


Heat 1 (8 Laps): 1. 21X-Jason Montgomery[1]; 2. 21-Seth Daniels[8]; 3. 0-Mark Dickson[6]; 4. 52-Brian Whiteman[5]; 5. RC10-Reed Bishop[7]; 6. 75C-Steve Clemmons[3]; 7. 711-Adam Jones[10]; 8. 42A-Jamey Adams[9]; 9. 98-Dustin Sword[2]; 10. (DNS) 3B-Blake Sheets

Heat 2 (8 Laps): 1. 75B-Brayden Berry[1]; 2. 11-Jeremy Rayburn[2]; 3. 99-Seth Chaney[4]; 4. 22-Spencer Flowers[3]; 5. 8-Dave Pinkerton[8]; 6. D4-Dave Jamison[7]; 7. 16-JD Broughton[10]; 8. 12-Joseph Buskirk[9]; 9. 18C-Miles Cook Jr[5]; 10. (DNS) 9R-JP Roberts Jr

Qualifying 1: 1. 21X-Jason Montgomery, 00:14.764[19]; 2. 75B-Brayden Berry, 00:15.038[15]; 3. 98-Dustin Sword, 00:15.114[1]; 4. 11-Jeremy Rayburn, 00:15.204[9]; 5. 75C-Steve Clemmons, 00:15.214[20]; 6. 22-Spencer Flowers, 00:15.272[16]; 7. 3B-Blake Sheets, 00:15.287[13]; 8. 99-Seth Chaney, 00:15.303[6]; 9. 52-Brian Whiteman, 00:15.304[2]; 10. 18C-Miles Cook Jr, 00:15.366[3]; 11. 0-Mark Dickson, 00:15.481[11]; 12. 9R-JP Roberts Jr, 00:15.487[5]; 13. RC10-Reed Bishop, 00:15.522[7]; 14. D4-Dave Jamison, 00:15.527[12]; 15. 21-Seth Daniels, 00:15.705[18]; 16. 8-Dave Pinkerton, 00:15.735[10]; 17. 42A-Jamey Adams, 00:15.776[8]; 18. 12-Joseph Buskirk, 00:15.986[4]; 19. 711-Adam Jones, 00:16.003[14]; 20. 16-JD Broughton, 00:16.116[17]

17 entries

Holdren Construction Limited Late Models


A Feature 1 (25 Laps): 1. 5M-Zach Milbee[1]; 2. 99T-Tyler Riggs[2]; 3. 33B-Joe Brewer[8]; 4. 7-Billy Staker[7]; 5. 43M-Mike Sprouse[9]; 6. 1-Lucas Crooks[10]; 7. C2-Corey DeLancey[6]; 8. 46-Chris Williams[17]; 9. 01-Collin Holmes[14]; 10. 45-Russ Frohnapfel[4]; 11. 144-Austin Seelig[16]; 12. 24-Jimmy Morey[13]; 13. 29-Clint Keenan[3]; 14. 25-Ted Johnson Jr[15]; 15. 3-Thomas Baker[11]; 16. (DNS) 81M-Matt Melvin; 17. (DNS) 43-Dustin Sprouse

Dash 1 (6 Laps): 1. 5M-Zach Milbee[1]; 2. 99T-Tyler Riggs[3]; 3. 29-Clint Keenan[2]; 4. 45-Russ Frohnapfel[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. 43-Dustin Sprouse[1]; 2. 7-Billy Staker[2]; 3. 43M-Mike Sprouse[3]; 4. 3-Thomas Baker[5]; 5. 24-Jimmy Morey[4]; 6. 25-Ted Johnson Jr[6]; 7. 46-Chris Williams[7]

Heat 2 (8 Laps): 1. C2-Corey DeLancey[1]; 2. 33B-Joe Brewer[4]; 3. 1-Lucas Crooks[5]; 4. 81M-Matt Melvin[2]; 5. 01-Collin Holmes[3]; 6. 144-Austin Seelig[6]

Qualifying 1: 1. 29-Clint Keenan, 00:13.873[16]; 2. 5M-Zach Milbee, 00:13.887[8]; 3. 99T-Tyler Riggs, 00:13.978[14]; 4. 45-Russ Frohnapfel, 00:14.133[10]; 5. 43-Dustin Sprouse, 00:14.218[7]; 6. C2-Corey DeLancey, 00:14.219[5]; 7. 7-Billy Staker, 00:14.290[4]; 8. 81M-Matt Melvin, 00:14.341[15]; 9. 43M-Mike Sprouse, 00:14.520[6]; 10. 01-Collin Holmes, 00:14.678[11]; 11. 24-Jimmy Morey, 00:14.722[17]; 12. 33B-Joe Brewer, 00:14.861[12]; 13. 3-Thomas Baker, 00:14.920[9]; 14. 1-Lucas Crooks, 00:15.006[3]; 15. 25-Ted Johnson Jr, 00:15.514[2]; 16. 144-Austin Seelig, 00:15.754[13]; 17. 46-Chris Williams, 00:16.107[1]

4 entries

Big E's Landscaping SCDRA Sport Compacts


A Feature 1 (10 Laps): 1. 7-Conard Newman[1]; 2. 27-Darrell Newman[2]; 3. 123-Matt Large[3]; 4. 11-Casey Segebart[4]

Qualifying 1: 1. 7-Conard Newman, 00:18.529[3]; 2. 27-Darrell Newman, 00:18.957[2]; 3. 123-Matt Large, 00:19.236[1]; 4. 11-Casey Segebart, 00:19.857[4]

Latest Photos

Latest Videos

Championship Points

AllPro
Bazelle
Budweiser
Flo Racing
Gressman Performance
Herrnstein
Holdren Inc
Hoosier Tire
Horizon
K1 Race Gear
Kryptonite Race Cars
Octane Race Products
Ohio Heating
OReilly Auto Parts
Poske
Rock Auto
Rocket Chassis
Rural King
Trackside Camping